دانستنی های قهوه, دانش قهوه

20 شخصیت مشهور عاشق قهوه

افرادی که در سرتاسر جهان عاشق قهوه می‌باشند کم نیستند . بسیاری از افراد مشهور در زمینه‌های مختلف مانند موسیقی‌دانان ، نویسندگان ، بازیگران و … از گذشته تا به حال از شیفتگان مصرف قهوه بوده‌اند . برای این افراد قهوه به عنوان یک منبع انرژی و نیروی الهام بخش استفاده می‌شود . در واقع قهوه هنگامی که در قرن 17 میلادی به اروپا رسید مصرف آن توسط هنرمندان اروپایی مشهور شد .

در ادامه با معرفی افراد مشهوری که عاشق قهوه هستند ، با شما خواهیم بود . با قهوه ایلیا همراه باشید .

20 شخصیت عاشق قهوه از گذشته تا حال :

1 – Beethoven

20 شخصیت مشهور عاشق قهوه

بتهوون یکی از بزرگترین آهنگسازان و پیانیست‌های دنیاست که برای همه شناخته شده است . وی از طرفداران قهوه بوده و هرگز روز خود را بدون نوشیدن قهوه آغاز نمی‌کرده است .

2 – Bach

20 شخصیت مشهور عاشق قهوه

یک آهنگساز افسانه‌ای دیگر ، یوان سباستین باخ که شعری در مورد قهوه نیز سروده است . نام شعر وی Schweigt stille, plaudert nicht  می‌باشد . باخ یکی از طرفداران سرسخت قهوه بود و حتی در انتهای شعر خود نیز از فواید قهوه سخن گفته است .

3 – Franklin

20 شخصیت مشهور عاشق قهوه

نویسنده و ایده‌پرداز سیاسی که تصویر او بر روی دلار آمریکا نیز حک شده است . او در لندن زندگی می‌کرد و عاشق قهوه بود . وی در کافی شاپ مورد علاقه‌اش در لندن جلسات سیاسی برگزار می‌کرد ، شطرنج بازی می‌کرد و حتی نامه‌های خود را نیز در کافی شاپ بررسی می‌کرد . او هرگز بدون قهوه موردعلاقه‌اش به جایی سفر نمی‌کرد !

4 – Sartre

20 شخصیت مشهور عاشق قهوه

در قرن بیستم فرهنگ استفاده از کافی‌شاپ‌ها در بین مردم جا افتاده بود و مکانی برای حضور هنرمندان و متفکران آن زمان بود . Sartre یکی از اندیشمندان فرانسوی بود که در مورد چگونگی پیدایش هستی تحقیقات انجام می‌داد . این اندیشمند فرانسوی نیز اغلب در کافی شاپ‌ها حضور داشت و از قهوه به عنوان منبعی الهام بخش برای تفکر خویش یاد کرده است .

5 – George Clooney

20 شخصیت مشهور عاشق قهوه

کمتر کسی پیدا می‌شود که جورج کلونی را نشناسد ! هنرپیشه‌ی سرشناس فیلم Gravity که سال‌های زیادی است با کمپانی بزرگ نسپرسو نیز همکاری می‌کند یکی دیگر از افراد مشهوری است که به قهوه علاقه دارد .

[alert style=”success”] حتما مطالعه کنید : نسپرسو ، برند خاص کمپانی بزرگ نستله [/alert]

6 – Wood

20 شخصیت مشهور عاشق قهوه

هنرپیشه‌ی معروف فیلم ارباب حلقه‌ها ” Elijah Wood ” یکی دیگر از عاشقان قهوه است . wood علاقه دارد روز خود را با یک اسپرسوی غلیظ شروع کند .

7 – Leonardo DiCaprio

20 شخصیت مشهور عاشق قهوه

لئوناردو دی کاپریو جزو افرادی است که در زمینه‌ی قهوه فعالیت‌های بشر دوستانه انجام می‌دهد . قهوه La Colombe  یک قهوه‌ی ترکیبی است که از کشورهای هائیتی ، پرو ، اتیوپی ، و برزیل بدست می‌آید و تحت لیبل Lyon فرانسه به فروش می‌رسد . DiCaprio یکی از سرمایه گذاران اصلی این قهوه است و سود فروش حاصل از آن به موسسات خیریه می‌رسد .

8 – Britney Spears

20 شخصیت مشهور عاشق قهوه

Britney Spears بازیگر و خواننده‌ی آمریکایی یکی از طرفداران سرسخت استارباکس و عاشق قهوه است . به ندرت می‌توانید او را بدون در دست داشتن قهوه‌ی موردعلاقه‌اش مشاهده کنید !

9 – Hugh Jackman

جکمن یک عاشق قهوه واقعی است ! وی به دلیل علاقه‌ی زیادی که به قهوه دارد یک کمپانی قهوه به نام Laughing Man تاسیس کرده است . Hugh Jackman و همسرش به سرزمین اتیوپی ( یکی از بهترین تولیدکنندگان قهوه ) سفر کردند ، از قهوه‌ی آنجا نوشیدند و از طعم بی‌نظیر آن شگفت زده شدند ! سپس جکمن به دلیل علاقه‌ی زیادی که به قهوه داشت تصمیم به تاسیس یک کمپانی در شهر نیویورک آمریکا گرفت . شعار وی که در صفحه‌ی نخست سایت این شرکت نیز قرار گرفته است : ما 4800 مایل را پیمودیم تا بهترین قهوه را برای شما به ارمغان بیاوریم ، حالا تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که چند قدم را تا آشپزخانه‌ی خود قدم بزنید !

10 – Ariana Grande

20 شخصیت مشهور عاشق قهوه

در مصاحبه با یک مجله‌ی معروف آمریکایی از او پرسیده شد معمولا چه نوع قهوه‌ای می‌نوشد ؟ او اغلب قهوه‌ی بدون شیر مصرف می‌کند اما انواع قهوه را دوست دارد . وی بازیگر و خواننده‌ی مطرح آمریکایی است .

11 – Jackie Chan

 

 

جکی چان در سال 2006 کافی‌شاپ‌های زنجیره‌ای خود را در سراسر قاره‌ی آسیا افتتاح کرد . وی در کنفرانس مطبوعاتی خود به مناسبت بازگشایی این مجموعه‌ی عظیم گفت : قهوه شبیه به موسیقی و فیلم است و یک زبان واحدی درون خود جای داده است . هنگامی که شما در حال تماشای فیلمی از من هستید شما به جکی چان فکر خواهید کرد ، از این پس هنگامی که قهوه می‌نوشید نیز امیدوارم به یاد جکی چان باشید !

12 – David Lynch

20 شخصیت مشهور عاشق قهوه

کارگردان فیلم Twin Peaks در فیلمش نیز نتوانسته است علاقه‌ی خود نسبت به قهوه را پنهان کند . بسیاری از مراجع قهوه از او به عنوان شخص عاشق قهوه نام برده‌اند .

13 – David Letterman

 

تهیه کننده و مجری سابق یک برنامه‌ی گفتگو محور در تلویزیون آمریکا در مصاحبه‌ای از علاقه‌ی شدید خود به قهوه سخن گفته است . David Letterman یک نویسنده و کمدین معروف آمریکاییست .

14 – Selena Gomez

20 شخصیت مشهور عاشق قهوه

قهوه ، قهوه و قهوه ! سلنا گومز خواننده‌ی معروف نمی‌تواند یک روز بدون نوشیدن قهوه زندگی کند ! با نگاهی به عکس‌های روزانه‌ی این خواننده و بازیگر مطرح به همراه انواع قهوه‌ها در صفحه‌ی اینستاگرامش ، می‌توان علاقه‌ی شدید وی به قهوه را متوجه شد !

15 – Taylor Swift

20 شخصیت مشهور عاشق قهوه

Taylor Swift شخص مشهور دیگریست که عاشق قهوه می‌باشد . وی قهوه سرد و شیرین دوست دارد .

16 – Christian Bale

20 شخصیت مشهور عاشق قهوه

کریستین بِیل بازیگر معروف انگلیسی از دوست‌داران قهوه است و اغلب از نوشیدن یک نوع قهوه‌ی محلی به نام Venti Chai لذت می‌برد .

17 – Miley Cyrus

20 شخصیت مشهور عاشق قهوه

قهوه‌ی مورد علاقه‎‌ی Miley Cyrus بازیگر و خواننده‌ی معروف ، یک موکای بدون کف شیر و بدون چربی اضافه است . وی از طرفداران قهوه به ویژه استارباکس می‌باشد .

18 – Teddy Roosevelt

20 شخصیت مشهور عاشق قهوه

وی 26 اُمین رئیس جمهور آمریکا می‌باشد و نویسنده و متفکر مشهور آمریکاییست . رزولت به مقدار زیادی قهوه در هر روز مصرف می‌کند و اغلب قهوه‌ی خود را شیرین می‌نوشد .

19 – Nicole Kidman

20 شخصیت مشهور عاشق قهوه

Nicole Kidman عاشق قهوه است و قهوه‌ی مورد علاقه‌ی این بازیگر معروف استرالیایی ، کاپوچینو می‌باشد . وی هرروز قبل از شروع روز خود یک کاپوچینوی خوشمزه می‌نوشد .

20 – Sadegh Hedayat

سنت کافه نشینی در ایران بیشتر از همه با نام هدایت گره خورده است . به گفته‌ی جهانگیر هدایت ( برادرزاده‌ی هدایت) ، صادق هدایت به همراه مسعود فرزاد ، مجتبی مینوی و بزرگ علوی ، گروهی را به نام گروه ربعه تشکیل داده بودند که عصرها پس از فراغت از کار در یکی از کافه های معروف تهران گرد هم می‌آمدند . جهانگیر هدایت ، در مورد عادت کافه نشینی هدایت می گوید: در اروپا سنت پذیرایی در خانه چندان مرسوم نیست در حالی‌که در ایران پذیرایی در خانه بسیار باب بود و هست . از سوی دیگر جوانانی که بضاعت پذیرایی در خانه را نداشتند ، برای دیدارهای دوستانه یا کاری ، کافه‌ای را انتخاب می‌کردند و در آن‌جا جمع می‌شدند و هر کسی ، دُنگ یا سهم خودش را نیز می‌داد .

با بازگشت هدایت به ایران ، وی در اتاقی در خانه‌ی پدری سکونت کرد . پدر ایشان ، مرحوم اعتضادالملک از اعیان بسیار جدی و فاخر بود و بنابراین هدایت ، مطلقاًّ‌ نمی‌توانست دوستانش را آن‌جا دعوت و از آنان پذیرایی کند . چنین بود که همان روش فرانسوی را در ایران هم پیاده کرد . پیش از هدایت جریان جدی کافه‌نشینی ، روشنفکرانه نبود .

جهانگیر هدایت از کافه های نادری ، رُز نوآر، فردوسی ،کنتینانتال و پرنده‌ی آبی به عنوان پاتوق‌های صادق هدایت نام می برد . به گفته‌ی او ، جمع‌شدن هدایت و دوستان نویسنده‌اش در این کافه‌ها ، صرفاً محدود به دیدارهای دوستانه نبود بلکه این دیدارها و نشست ها ، بخشی از کار آنها محسوب می‌شد . جهانگیر هدایت ، به عنوان مثال به کتاب «وغ‌وغ ساهاب» هدایت اشاره می کند که به گفته‌ی او در این نشست‌ها بین هدایت و مسعود فرزاد شکل گرفت . در این کافه‌ها بود که این کتاب خوانده شد ، تصحیح شد ، کم و زیاد شد و مورد اظهار نظر دیگران نیز قرار گرفت . در موارد بسیاری دیگر هم این کار انجام ‌شد . تقریباً‌ آنان در نشست‌هایی که داشتند، نوعی تقسیم کار می‌کردند .

اما در همان زمان برخی چهره های معروف روشنفکری و ادبی مثل ابراهیم گلستان هم بودند که به دلیل شخصیت خاص خود ، از کافه نشینی پرهیز داشت و به جای رفتن به کافه نادری یا فردوسی یا فیروز ، خانه‌اش پاتوق و محفل نویسندگان و روشنفکران بود اگرچه حلقه‌ی ادبی و روشنفکری گلستان بسیار خصوصی و محدود بود و هر کس را به آن راه نبود . نگاه گلستان به کافه های روشنفکری آن زمان ، نگاهی انتقادی بود و او در سکانس معروفی از فیلم «خشت و آینه» ، تصویری طنزآمیز و کاریکاتور گونه از روشنفکران کافه نشین ایرانی در دهه چهل ارائه کرد .


منبع : www.theguardian.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *