دانستنی های قهوه, دانش قهوه

خواص و کاربردهای تفاله قهوه

امروزه بشر به دنبال استفاده‌ مجدد از هر چیزیست. شما در منزل یا محل کار از قهوه استفاده می کنید و از خواص مفید آن بهره‌مند می‌شوید. ولی اکثر شما تفاله قهوه (Coffee grounds) را دور میریزید چون از خواص و کاربرد‌های تفاله قهوه در منزل و اطراف آن آگاهی ندارید. در این مقاله، ما به شما 24 مورد از این خواص و کاربردها را می گوییم و راه هایی برای بهترین استفاده از باقی مانده‌ قهوه را ارائه می‌دهیم.

مشاهده کنید: انواع قهوه های تازه رست در فروشگاه اینترنتی قهوه ایلیا

24 مورد از خواص و کاربردهای تفاله قهوه

 1. یکی از جالب ترین خواص و کاربرد‌های تفاله قهوه، برای دور کردن حشرات است. بدین صورت که تفاله قهوه را در اطراف خانه بریزید تا حشره ها و مورچه ها و خزنده‌گان از خانه‌ی شما دور شوند. مشکل مورچه‌ها گریبان بیشتر مردم را گرفته و با استفاده از سم‌های گران قیمت و مضر سعی در مهار آن‌ها دارند. این درحالی است که می‌توان به سادگی با ریختن کمی قهوه در محل‌های عبور مورچه برای همیشه از شر آنها خلاص شد. در سوسک‌ها نیز می‌توان از قهوه بهره برد. به وسیله‌ کمی قهوه خیس و یک نوار چسب دوطرفه تله‌ای بسازید . این تله سوسک ها را به طرف خود جذب می‌کند و آنها در نوار گرفتار می‌شوند .خواص و کاربردهای تفاله قهوه
 2. تفاله قهوه اما می توانید بوگیر خوبی هم باشد و می‌توانید از آن به عنوان یک بوگیر قوی برای توالت و حمام استفاده کنید. تفاله قهوه بوی بد محیط را به خود جذب می‌کند. همچنین اگر محلول تفاله قهوه با آب جوش را درون چاهک ظرفشویی بریزید از بوی بد آن نجات پیدا می‌کنید.
 3. همچنین بوی بد کفش های کتانی که از قدیم باعث ناراحتی ما بود را می‌توانید با کمی تفاله قهوه از بین ببرید. بدین صورت که آن را در کفش های خود بریزید تا بوی بد کفش هایتان را جذب کند.
 4. دیگر خواص و کاربرد‌های تفاله قهوه، چربی زدایی از ظروف است. با استفاده از تفاله قهوه به راحتی می توانید ظروف و سطوح فلزی چرب را پاک کنید. دقت کنید که چون تفاله قهوه زبر است از آن برای تمیز کردن ظروف تفلون استفاده نکنید. از تفاله قهوه برای تمیز کردن سینک ظرفشویی و سیقل دادن آن نیز می توانید استفاده کنید.
 5. همچنین اگر از بوی بد درون یخچال خود رنج می‌برید می‌توانید کمی تفاله قهوه خشک شده را در یخچال بگذارید و هنگانی که بوی بد را جذب کرد دوباره آن را تعویض کنید تا همیشه یخچال شما بدون بو باشد.
 6. این جذب کردن بو می توانید کاربرد دیگری هم داشته باشد. یعنی هنگام آشپزی و کار با مواد غذایی مثل پیاز و گوشت و مرغ دستان شما بوی بد آنها را جذب می‌کند. برای خلاص شدن از این بوی بد کافیست دستان خود را با کمی تفاله قهوه بشویید. قهوه مانند یک لایه بردار پوست مرده دست شما و بوی نامطبوع آن را از بین می‌برد .
 7. اما یکی از جالبت ترین خواص و کاربرد‌های تفاله قهوه برای ذوب کردن برف و یخ در زمستان است. اگر در زمستان برف زیادی بارید لازم نیست برای تسریع ذوب یخ نمک های خانه خود را هدر بدهید. شما می توانید تفاله قهوه را روی برف بریزید و شاهد آب شدن برف‌ها باشید. این خاصیت به اسید‌های موجود در قهوه مربوط می شود که باعث تسریع ذوب یخ می شوند.
 8. اگر شما منزل یا ویلای خود را با شومینه‌های چوب سوز گرم می‌کنید می‌توانید با ریختن تفاله قهوه جلوی شومینه از پخش شدن خاکستر چوب جلوگیری کنید. هنگام تمیز کردن شومینه نیز از همین روش استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که قهوه با خاکستر مخلوط و در موقع تمیزکاری گرد و خاک کمتری بلند شود .
 9. دیگر خواص و کاربرد‌های تفاله قهوه برای گیاهان است. تفاله قهوه به دلیل اسیدی بودن (PH=6.5) می تواند ماده ای مغذی برای گیاهان اسید دوستی همچون آزالیا، رز، گل صد تومانی، همیشه بهار و کاملیا باشد. بنابراین باقی مانده قهوه خود را اطراف ساقه این گیاهان بریزید. از تفاله قهوه به عنوان کودی غیر سمی و کاملا تجزیه پذیر بهره گیرید، چرا که قهوه سرشار از نیتروژن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم و دیگر مواد معدنی است. فقط به یاد داشته باشید که تمام گیاهان قهوه دوست نیستند، مانند گوجه فرنگی. بعضی از گل‌ها مانند گل ادریس ، با تغییرات PH خاک رنگ عوض می‌کنند. بنابراین با مخلوط کردن مقداری از تفاله قهوه‌ با خاک آن‌ها، می توان یک باغچه زیبا و آبی داشت.خواص تفاله قهوه برای گیاهانمشاهده کنید: انواع قهوه های ترکیبی ایلیا
 10. اگر در خانه یا مکان دیگری مشغول تهیه کود ورمی کمپوست هستید تفاله قهوه را روی کود بریزید. کرم های تولید کننده ورمی کمپوست نیز مانند انسانها قهوه را دوست دارند. مسلما توده کمپوست شما از نیتروژن داخل قهوه بهره فراوانی خواهد برد. همچنین اگر اهل ماهیگیری هستید می‌توانید کرم هایتان را روی تفاله خیس قهوه قرار دهید تا نمیرند.
 11. شاید یکی از عجیب ترین خواص و کاربرد‌های تفاله قهوه، استفاده از آن برای تعمیر چوب باشد. بدین صورت که برای پوشاندن خش های ایجاد شده روی مبل های چوبی، پارچه ای را با محلول غلیظ تفاله قهوه مرطوب نموده و روی خش ها بمالید. البته معمولاً این راهکار بر روی چوب های تیره تر نتیجه بهتری خواهد داشت. همچنین می‌توان با آن به رنگ آمیزی کاغذ و پارچه نیز پرداخت و کاغذ و پارچه‌های قهوه‌ای و عتیقه شکلی به وجود آورد .
 12. باز کردن گرفتگی لوله ها از دیگر خواص و کاربرد‌های تفاله قهوه است. پس اگر لوله فاظلاب شما مسدود شده است می‌توانید با ریختن تفاله قهوه‌ آن را باز کنید، حالت اسیدی قهوه باعث از بین رفتن هر گونه مسدودی لوله می‌شود. همچنین می‌توانید از آن در تمیز کردن سطل زباله استفاده کنید. سطل زباله شما هر چقدر هم محتاط باشید ممکن است کثیف و بد بو شود. برای تمیز کردن آن کمی تفاله قهوه‌ در آن بریزید و آن را بشویید تا هم تمیز شود و هم بوی بد آن رفع گردد .
 13. نقاشی با قهوه هم می‌تواند علاوه ‌بر سرگرمی باعث صرفه جویی در رنگ نیز بشود. این کار مورد علاقه کودکان است. آنها می‌توانند با درست کردن رنگ به وسیله قهوه مشغول به نقاشی شوند و حتی بوم نقاشی و تخم مرغ‌های سال نو را رنگ کنند.
 14. شاید باور نکنید ولی یکی از بهترین شوینده‌های مو قهوه است. هفته‌ای یکبار موهای خود را با قهوه بشویید تا درخشش خاصی پیدا کند فقط به یاد داشته باشید که موهای خود را به خوبی بشویید تا قهوه در موهای شما باقی نماند.
 15. ویژگی های ضدعفونی کنندگی یکی از شاخص ترین خواص و کاربرد‌های تفاله قهوه است. قهوه می‌تواند بهتر از هر ماده‌ی ضد عفونی کننده دیگر صورت شما را از چربی و کثیفی پاک کند و ظاهری زیباتر به شما هدیه دهد. استفاده از قهوه به عنوان ماسک با مالش یا گذاشتن آن به پوست باعث از بین رفتن سلولیت شده و ظاهری زیبا به انسان می‌دهد. همچنین می‌تواند لکه‌های سیاه زیر چشمان شما را ازبین ببرد
 16. درست کردن وسایل تزیینی از دیگر خواص و کاربرد‌های تفاله قهوه است. تنها با کمی موم، تفاله قهوه‌ و فیتیله شما می‌توانید شمعی قهوه ای درست کنید که نه تنها خوش‌بو است، بلکه جنبه ظاهری زیبایی هم دارد.شمع با تفاله قهوه
 17. شپش‌ها علاقه چندانی به قهوه ندارند. بنابراین شما با شستشوی حیوانات خانگی خود با قهوه آنها را از شر شپش نجات می‌دهید .
 18. استفاده از رنگ دهی قهوه یکی دیگر از خواص و کاربرد‌های تفاله قهوه است. به طوریکه بدون استفاده از مواد شیمیایی موجود در بازار نیز می‌توان به موهای سر جذابیت بخشید. با استفاده از تفاله یا پودر قهوه می‌توان موهایی پر رنگ و زیبا داشت. برای این کار ، یک یا دو قاشق تفاله قهوه را با نرم کننده‌ی موهای خود مخلوط کنید و بر روی موهای تازه شسته شده با شامپو قرار دهید. بعد از گذشت حداکثر 5 دقیقه، موهای خود را با آب سرد بشویید و به خوبی آب بکشید تا هیچ تفاله‌ای در آنها باقی نماند.
 19. برای افزایش رشد و براقی و درخشندگی موهای خود می‌توانید مقادیری از تفاله قهوه را با نوک انگشتان دستتان به موهایتان بمالید و تقریبا 60 ثانیه موهای خود را با پودر قهوه بشویید. سپس طبق شستشوی معمول خود، موهای خود را با شامپو و نرم کننده‌ همیشگی شستشو دهید. بعد از مدتی با تکرار این کار، شما موهایی درخشان‌تر و براق‌تری خواهید داشت. همچنین بر اساس بررسی که در سال 2014 در مجله‌ پوست و موی بریتانیا به چاپ رسید، قهوه به دلیل وجود کافئین در آن قادر است رشد مو را افزایش دهد .
 20. با استفاده از تفاله قهوه می‌توانید خشکی لب خود را برطرف کنید. برای این کار پس از مشاهده‌ی اولین علائم خشکی لب و قبل از استفاده از هر گونه رژ یا ویتامینه‌ برای لبهای خود، نصف قاشق مرباخوری تفاله قهوه را با همین مقدار عسل مخلوط کرده و یک ماسک بسیار نرم به دست آورید. این مخلوط را به آرامی و به صورت دورانی به مدت 30 ثانیه بر روی لبهای خود بمالید و سپس توسط یک حوله نرم و خیس آن را تمیز کنید. این کار باعث از بین رفتن خشکی لبها و محافظت از آنها خواهد شد.
 21. خواص و کاربرد‌های تفاله قهوه برای زیبایی کم نیستند. قسمت سیاه رنگ و پف کرده زیر چشم که به دلایلی مانند ژنتیک، آلرژی و یا کمبود خواب ایجاد می‌شوند معمولا شکایت خانم‌ها را به دنبال دارد. برای بر طرف نمودن این مشکل تفاله قهوه سرد شده را بر زیر چشمان خود بگذارید. پس از گذشت 10 دقیقه این تفاله ها را به خوبی بشویید. مواد ضد التهابی که داخل قهوه وجود دارند باعث باز شدن رگ‌های خونی در آن ناحیه شده وبه طور معجزه آسایی سیاهی و پف زیر چشم را کاهش می‌دهد.
 22. برای داشتن پوستی شفاف و عاری از سموم تنها دو مواد مورد نیاز است. تفاله‌های غنی از آنتی اکسیدان‌ها و روغن زیتون. دو قاشق غذاخوری تفاله یا پودر بسیار نرم قهوه را با همین مقدار روغن زیتون مخلوط کنید و آن را به آرامی بر روی پوست صورت خود بمالید. به یاد داشته باشید این مخلوط به اطراف چشم یا خود چشم مالیده نشود. پس از گذشت 30 ثانیه با یک حوله‌ نرم و خیس صورت خود را تمیز کنید. با این کار پوستی شفاف و روشن خواهید داشت.
 23. همه‌ی ما گاها به دلیل پوشیدن لباس‌های تنگ و یا عوامل دیگر دچار سلولیت در پوست خود می‌شویم. با تهیه‌ یک خمیر نازک که از پودر قهوه و روغن نارگیل تهیه می‌شود می‌توان تا حد زیادی تاثیرات سلولیت را کاهش داد. برای این کار مقدار یکسانی روغن نارگیل و پودر قهوه را در کف دست خود بریزید و با هم مخلوط نمایید . آن را به مکان‌هایی که در آنجا سلولیت ظاهر شده است بگذارید. با حرکات دورانی دست شما و کافئین موجود درون قهوه، جریان خون در آن ناحیه افزایش یافته و تاثیرات سلولیت کاهش خواهند یافت.
 24. این مورد ارتباطی با زیبایی ظاهری انسان ندارد، اما با خرید و استفاده مکرر از قهوه و با استشمام رایحه‌های آن قسمت بویایی و حلق شما ضد عفونی شده و سموم آن از بین می‌روند و به تعبیری حسگرهای بویایی شما تولدی دوباره می‌یابند.

خواص قهوه برای بویایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *