دانستنی های قهوه, دانش قهوه

گران‌ترین قهوه‌ها در جهان امروز

همانطور که می‌دانید مصرف قهوه در جهان روند رو به رشدی را طی می‌کند و روز به روز انواع مختلفی در روش تهیه و سرو آن به دست می‌آید . تعدد در این روش ‌ها و گوناگونی انواع قهوه باعث تغییر در قیمت‌های آنها می‌شود . در این مطلب به شرح 10 نوع از گران‌ترین قهوه‌ها موجود می‌پردازیم .

10 – Starbucks Rwanda Blue Bourbon Coffee

استارباکس به عنوان یک شرکت تجاری توانسته است تصویر خوبی در بین مشتریان خود ایجاد نماید و این به دلیل اثبات مسئولیت اجتماعی خود به همگان است . برای نمونه می‌توان از همکاری استارباکس برای فراوری قهوه در کشور رواندا ، که هنوز از درگیری داخلی رنج می‌برد ، نام برد . امروزه بیشتر مردم این کشور به کشاورزی و تولید دانه‌های بلو بوربن ( Blue Bourbon ) مشغول هستند . عطر و طعم این نوع خاص قهوه اسیدی ، آجیلی و میوه ای است و تقریبا هرپوند (450 گرم ) آن به قیمت 24 دلار به فروش می‌رسد .

گران‌ترین قهوه‌ها در جهان امروز

9 – Mi Esperanza Coffee

هندوراس به کشوری معروف در زمینه‌ی قهوه تبدیل شده است و به دلیل استقبال گسترده‌ی مردم و علاقه‌مندان قهوه از می اسپرانزا ( Mi Esperanza ) در سراسر جهان است . اخیرا قیمت این نوع دانه‌ی قهوه به 35 دلار در هر پوند رسیده است و این به دلیل استقبال مردم بوده است . دلیل استقبال از این قهوه عطر و طعم تند ، آجیلی و میوه‌ای شدیدی است که بعد از خوردن به جا می‌گذارد . این قهوه توانسته است نهمین رده از گران‌ترین قهوه‌ها در جهان را به خود اختصاص دهد .

گران‌ترین قهوه‌ها در جهان امروز

8 –  Los Planes Coffee

قهوه‌ی  Los Planesدر کوهستان‌های سالوادور به وسیله‌ی شخصی به نام سرخیو تیکاس (Sergio Ticas Yeyes ) کاشت و برداش می‌شود . این مزرعه خانوادگی بوده و از پدر سرخیو به او ارث رسیده است . این قهوه توانست در سال 2006 مقام دوم و در سال 2011 مقام ششم را در مسابقات برترین قهوه ( Cup of Excellence ) را در دنیا کسب نماید . این قهوه با قیمت 40 دلار برای هر پوند خرید و فروش می‌شود .

گران‌ترین قهوه‌ها در جهان امروز

7- Fazenda Santa Ines Coffee

قهوه Fazenda Santa Ines در کشور برزیل تولید می‌شود . عطر و طعمی شیرین و تقریبا میوه‌ای دارد . به دلیل رشد این قهوه در کوهستان‌های مانتیکورا ( Mantiquera Mountains ) و مراقبت‌های خاصی که در روند پرورش این قهوه‌ اعمال می‌شود ،  طعم خاص غیر معمولی پیدا کرده است و با قیمت 50 دلار به ازای هر پوند به فروش می‌رسد .

گران‌ترین قهوه‌ها در جهان امروز

6 – Jamaican Blue Mountain Coffee

این قهوه در ارتفاع بیش از 5000 فوت ( 1500 متر ) سطح دریا و در کوهستان‌های جامایکا در جایی که بارش فراوان باران‌ بر آن تثیر فراوان می‌گذارد ، پرورش داده می‌شود . حدود 80 درصد از تولیدات این قهوه به کشور ژاپن صادر می‌شود . شاید دلیل قیمت بالای این محصول که تقریبا 50 دلار برای هر پوند است ، عطر و طعم ملایم این قهوه باشد و افرادی به دنبال آن هستند که نمی‌توانند طعم‌های شدید قهوه را تحمل کنند .

گران‌ترین قهوه‌ها در جهان امروز

5 –   Molokai Coffee

بر کسی پوشیده نیست که جزیره‌ی هاوایی بهترین مکان برای رشد و پرورش قهوه در کشور ایالات متحده می‌باشد و عجیب نیست که انواع گوناگون قهوه از این منطقه برداشت شود . قهوه Molokai در شهری به نام Kualapu’u, Maui واقع در ایالت هاوایی با فرایند خاص و توجه ویژه‌ای که در روند کشت این محصول انجام می‌شود توانسته ایگاهی در بین علاقه‌مندان قهوه پیدا کند که قیما هر پوند این قهوه را به 51 دلار رسانده است . عطر و طعم این قهوه کاراملی ، میوه‌ای و کمی متمایل به علفی می‌باشد که تقریبا اسیدی است و در انتهای طعم آن در دهان ، به طعم شکلاتی نیز گرایش دارد .

گران‌ترین قهوه‌ها در جهان امروز

4 – St. Helena Coffee

جزیره‌ی سنت هلن ( St. Helena ) در 1200 مایلی غرب آفریقا و در میان اقیانوس اطلس واقع شده است . معروفیت این جزیره به دلیل زندانی بودن ناپلئون بناپارت در آن می‌باشد . بناپارت که خود شیفته‌ی قهوه بود در این جزیره به پرورش قهوه پرداخت و از آن زمان تاکنون مردم این جزیره راه بناپارت را ادامه دادند و به تولید قهوه پرداختند . هزینه‌ی زیادی برای حمل و نقل قهوه از این جزیره صرف می‌شود ولی این تنها دلیل گران بودن قیمت آن ، که تقریبا  79 دلار به ازای هر پوند است ، نمی‌باشد و بیشتر مردم به خاطر کیفیت و عطر و طعم بی نظر این نوع قهوه آن را ترجیح می‌دهند .

گران‌ترین قهوه‌ها در جهان امروز

3 – Kopi Luwak Coffee

لواک یک نوع جانور شبیه به گربه و سمور است . در کشور اندونزی گیلاس قهوه را به این نوع حیوان می‌خورانند و طبق اثراتی که آنزیم معده‌ی لواک بر روی دانه‌های قهوه ایجاد می‌کند ، طعم تلخ آن را از بین می‎برد . با جمع آوری دانه‌های قهوه از درون مدفوع این حیوان و انجام فرایندهایی این قهوه را آماده برای سرو می‌نمایند . این قهوه به ازای هر پوند 160 دلار قیمت دارد .

گران‌ترین قهوه‌ها در جهان امروز

2 – Hacienda La Esmeralda Coffee

قهوه‌ی Hacienda La Esmeralda در بهترین مناطق رویش قهوه پاناما تولید و برداشت می‌شود . این محصول به دلیل نحوه‌ی کشت بسیار ویژه‌ای که دارد توانسته است از سال 2004 به مدت سیزده سال مقام اول مسابقات کاپینگ جهانی را به خود اختصاص دهد . قیمت این قهوه به ازیا هر پوند 350 دلار می‌باشد . مرغوبیت و کیفیت این قهوه هر سال بهتر از سال گذشته‌ی خود می‌شود .

گران‌ترین قهوه‌ها در جهان امروز

1 – Black Ivory Coffee

در شمال کشور تایلند ، شرکت Black Ivory  گیلاس قهوه‌ی عربیکا را به فیل می‌خوراند و با گذشت قهوه از سیستم گوارش این حیوان ، دانه‌ها دارای عطر و طعمی بهتر می‌شوند . این نوع قهوه به ازای هر پوند 500 دلار قیمت دارد .

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *