فال قهوه, دانش قهوه

فال قهوه چیست؟ + آموزش گرفتن فال قهوه

گرفتن فال قهوه

گرفتن فال قهوه و دانستن تعبیر آن نه تنها در زمانه مدرن فراموش نشده، بلکه هنوز طرفداران خودش را دارد. بسیاری از مردم در همه‌ نقاط جهان از جمله ایران علاقه‌ خاصی به گرفتن فال قهوه پس از نوشیدن قهوه‌ خود دارند. این فال که پس از نوشیدن قهوه ترک انجام می‌شود تاریخچه‌ جالب و همچنین آداب و رسوم خاصی دارد. هر شکل در فال قهوه می‌تواند معانی متفاوتی را داشته باشد. از همین رو تصمیم گرفتیم مقاله‌ای در این باب تهیه کرده و با هم فال قهوه، تاریخچه آن و چگونگی گرفتن فال قهوه را بررسی کنیم.

فال قهوه چیست؟

با چشمانی گرد که می خواهند برای بهتر شنیدن از حدقه بیرون بزند، به انگشت زنی خیره شده که دارد به اشکال نامفهوم ته فنجان اشاره می کند. اما او چیز زیادی نمی فهمد و فقط می خواهد بداند چه اتفاقاتی در آینده منتظرش هستند. زن فالگیر هم گویی خودش را در پشت دیوارهای مخفی معبد دلفی می بیند که می خواهد به زن دیگری برای دانستن آینده اش کمک کند. بالاخره زمان موعود فرا می رسد و زن فالگیر شروع به گفتن پیشگویی ها می کند. چیزهایی که برای مخاطبش گاهی حیاتی هستند و حتی منبع تصمیم گیری قرار می گیرند.

از وقتی که بشر شروع به تفکر کرد، دانستن و پیش بینی آینده همیشه یکی از خواسته های او بوده است. برای همین هم در طول تاریخ سعی کرده این نیاز را به شیوه های متنوع برطرف کند. از پیشگویی با کارت های مختلف گرفته تا توسل به انواع نوشیدنی ها و گوی های بلورین. حال در این بین گرفتن فال قهوه یکی از پرطرفدارترین روش ها به خصوص در شرق جهان و البته بین ایرانیان است.

اما اگر بخواهیم درباره وجه تسمیه آن صحبت کنیم، باید بگوییم به طورکلی خواندن آینده در بین تفاله های چای یا قهوه اصطلاحی دارد به نام تاسیوگرافی (Tasseography) که از لغت عربی (طاسه) به معنای فنجان گرفته شده است.

این روش پیشگویی آینده که از چین تا ایران و ارمنستان و حتی یونان رواج داشته و دارد، به شیوه ها و آداب مختلفی انجام می گیرد. اما به طور عمومی به این صورت است که شخص مایع چای یا قهوه را می نوشد و تفاله (برای چای) یا به اصطلاح لرد را در فنجان قهوه باقی می گذارد تا آینده اش در اشکالی که درست شده، پیشگویی شود.

فال چایدر واقع تفاوتی که این روش با سایر روش‌ها دارد در این است که پس از تهیه‌ قهوه به روش قهوه ترک، مقداری از تفاله‌ آن ته نشین می‌شود و از این تفاله‌ جهت گرفتن فال قهوه استفاده می شود. این تفاله و رسوبی که ته نشین شده است به شکل ها و تصاویر مختلف شباهت دارد.

فالگیران می‌گویند به نحوی ارتباطی بین سرنوشت کسی که قهوه را می‌نوشد و این تصاویر وجود دارد. از این رو با خواندن این اشکال و تفسیر کردن آنها، آینده شخص را پیش بینی می‌کنند. این نوع پیشگویی تا جایی پیش رفته که در سرتاسر دنیا مراکز، انجمن‌ها و نشریات مربوط به تشخیص و تعبیر این اشکال دایر شده و در آنها به بحث تخصصی در باره‌ اشکال در فال قهوه می‌پردازند.

گفتنی است که در بین شکل‌های تشکیل شده، صور فلکی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. برای پیشگویی دقیق فال، بیننده و یا هرکسی که می‌خواهد فال را تفسیر کند، باید به تفاسیر و تعابیر مربوط به این صور آشنایی داشته باشد. این نکته قابل توجه است که شکل صور باید در فنجان تقریبا مشخص باشد. در تفسیر فال قهوه شکل های تیره ملاک هستند. اما بعضی افراد به اشکال سفیدی که در بین اشکال تیره قرار می‌گیرند نیز توجه می‌کنند.

تاریخچه گرفتن فال قهوه

اگر رد تاریخی پیشگویی با نوشیدنی ها را دنبال کنیم و به عقب برگردیم، به خاور دور می رسیم. جایی که چای یکی از مرسوم ترین و البته پر آداب ترین نوشیدنی ها در بین مردمان آن کشور است. در زمان چین باستان هنری رواج داشته به نام تفسیر تفاله چای که در آن اساتید و افراد اهل فن پس از تمام شدن چای که در فنجان‌های زنگوله شکل صرف شده بود، تفاله‌های باقی مانده در ته فنجان را بررسی کرده و به دلیل نزدیکی اشکال تشکیل شده به حروف و کلمات چینی آن ها را تفسیر می کردند. این افراد بر این باور بودند که می‌توان با خواندن ته فنجان، آینده را پیش بینی کرد.

اما با دنبال کردن این رد تاریخی به نقطه مهمی، این بار در خاورمیانه می رسیم. یعنی شبه جزیره عربستان و البته نوشیدنی جذابی به نام قهوه و اینجاست که پیشگویی آینده از تفاله های چای به تفاله یا همان لرد قهوه می رسد.

حال از آنجایی که اعراب از نخستین کسانی بودند که قهوه را کشف کردند و کاشتن و نوشیدن آن تا صدها سال جزو اسرار این قوم بود، ابتدا قهوه را بدون بو دادن و به صورت خام دم می‌کردند. در نتیجه‌ یک نوشیدنی رقیق مانند چای سبز تشکیل می شد که امروزه ما آن را با نام قهوه سبز می‌شناسیم.

تا اینکه سالها بعد، شیوه‌ تهیه قهوه‌ خود را تغییر دادند. به این صورت که ابتدا قهوه را برشته، آسیاب و سپس دم کردند. اینجا بود که با تفاله های غلیظ قهوه برخوردند و به فکر پیشگویی آینده با این نوشیدنی افتادند.

هرچند در آن زمان مرکز کشت قهوه در یمن بود و کم کم استفاده از آن در سراسر شبه جزیره‌ عربستان رواج پیدا کرد، اما بعدها نیز قهوه توسط پادشاهان عثمانی به ترکیه رسید. در حقیقت می توان گفت برخلاف تصور عام، این نوع گرفتن فال از زمان اعراب باب شد و سپس به دیگر مناطق همچون ترکیه رسید.

پیدایش اولین فالگیران قهوه در جهان

رد تاریخی ما اگرچه از شرق دور و چشم بادامی ها شروع شد، اما در نهایت آن چیزی که امروزه به عنوان فال قهوه و نحوه گرفتن آن می شناسیم، پیشینه اش به اروپا و افتخارش به چشم آبی ها می رسد.

داستان از این قرار است که امپراطوری عثمانی جنگ های زیادی در قرون 16 و 17 میلادی با اروپا از جمله کشور اتریش داشت. در این بین سربازان و فرماندهان عثمانی از آنجایی که به یک ماده انرژی زا احتیاج داشتند و سال ها بود که قهوه را به عنوان ماده ای نشاط آور و انرژی زا می شناختند، در هر سرزمینی که برای نبرد می رفتند، همیشه هزاران کیلو قهوه جزئی از آذوغه شان بود.

زمانی هم که به اروپا یورش بردند، این دانه های شگفت انگیز را همراه داشتند. اما از بخت بد آنها و البته از خوشبختی اروپاییان، در محاصره شهر وین شکست خوردند و مجبور به عقب نشینی شدند. در همین حین هم پانصد گونی قهوه را در این شهر جا گذاشتند تا نصیب یک تاجر لهستانی شود و نخستین قهوه خانه اروپا را با آنها تاسیس کند.

دیری نگذشت که قهوه به نوشیدنی طبقه‌ متوسط اروپا تبدیل شد و تعداد زیادی قهوه خانه در اروپا به راه افتاد. اصطلاح باریستا، به معنای فردی که بتواند نوشیدنی های مختلفی از قهوه تهیه کند و در این کار استاد باشد نیز در همین دوران بر سر زبان ها افتاد.

البته موج محبوبیت قهوه باعث به وجود آمدن شغل های جانبی هم شد و اینجا بود که نخستین فالگیران قهوه به صورت رسمی کارشان را شروع کردند. این افراد که عمدتا خانم بودند و به Cup Women شهرت داشتند، کار خود را در پاریس شروع کردند و سپس آن را در آلمان گسترش دادند.

آموزش گرفتن فال قهوه

اما از همه تاریخچه و مفاهیم دیگر که بگذریم، سخن کار عملی خوش تر است. برای همین هم قصد داریم در این قسمت از مقاله قدم به قدم تا گرفتن فال قهوه را با هم طی کنیم:

مواد لازم جهت گرفتن فال قهوه

ابتدا باید مواد و ابزار لازم را بشناسیم:

1 – پودر قهوه ترک :

از آنجایی که در بین انواع مختلف دم آوری قهوه، روش ترک بیشترین تفاله را دارد، تنها با این روش می توان فال قهوه گرفت. حال دقت کنید پودری که برای قهوه ترک استفاده می‌شود باید بصورت خیلی نرم یا همان (Extra Fine) باشد و برای هر نفر به مقدار 1 قاشق غذاخوری پودر قهوه کافی است.

مشاهده کنید: پودر قهوه ترک ایلیا

پودر قهوه ترک2 – قهوه جوش (جذوه) :

برای تهیه‌ی قهوه ترک، به قهوه جوش یا همان به اصطلاح جذوه مخصوص این کار نیاز دارید. قهوه جوش‌های ترک کف پهن و دهانه‌ باریکی دارند و جنس برنج یا مس آن به دلیل انتقال بهتر دما و گرما بهتر از استیل است.

مشاهده کنید: انواع قهوه جوش ترک روگازی در فروشگاه آنلاین قهوه ایلیا

گرفتن فال قهوه با قهوه ترک3 – فنجان و نعلبکی :

فنجانی که جهت نوشیدن و گرفتن فال قهوه استفاده می‌کنید باید دو ویژگی داشته باشد، اول اینکه دارای دیواره‌ای بلند و کشیده باشد. دوم اینکه دیواره داخلی فنجان دارای طرح و برآمدگی یا فرورفتگی نباشد.

مشاهده کنید: انواع ماگ و فنجان در فروشگاه آنلاین قهوه ایلیا

یک فنجان قهوه ترک4 – سایر وسایل و مواد لازم :

استفاده از قند یا شکر باعث قوام بیشتر قهوه‌ شما شده و تلخی آن را نیز کاهش می‌دهد (البته استفاده از قند یا شکر برای گرفتن فال اجباری نیست و بستگی به ذائقه‌ شما دارد) همچنین از یک همزن مناسب مانند قاشق مرباخوری برای هم زدن قهوه استفاده کنید.

قدم آخر و فال قهوه شما

ابتدا قهوه را تهیه کنید و آن را درون فنجان بریزید. حال نیت کنید و قهوه‌ خود را بنوشید (دقت کنید که باید کمی از تفاله‌ی قهوه در ته فنجان باقی بماند). سپس نعلبکی را روی فنجان گذاشته و با دقت آن را برگردانید. چند دقیقه بعد فال شما ظاهر خواهد شد.

آموزش گرفتن فال قهوهشما می‌توانید هم از روی فنجان و هم از روی نعلبکی فال خود را بخوانید. برای این کار فنجان را در دست راست خود بگیرید و با خطوط فرضی آن را به چهار بخش تقسیم کنید، حال هر بخش که شامل علائم و اشکال مختلف است را می‌توانید تعبیر کنید.

برای دانستن تعبیر انواع اشکال مانند تعبیر پادشاه در فال قهوه، تعبیر تلفن و به طور کلی خواندن فال قهوه، می توانید مقاله تعبیر فال قهوه و بررسی اشکال مختلف در آن را بخوانید و البته با تمرین می توانید فال قهوه سریع را هم یاد بگیرید.

اگر هم دوست دارید خوشحال می شویم، تجربه تان با فال قهوه و نتیجه ای که از آن گرفته اید را برایمان بگویید.

4 دیدگاه در “فال قهوه چیست؟ + آموزش گرفتن فال قهوه

 1. دریا گفت:

  سلام بله من فال قهوه گرفتم البته اینو بگم که پیش هرکی نباید گرفت ولی بیشتر مواردی که برام گفت درست گفتن ولی فال چای گرفتم ولی خیلی چرت و پرت گفت فال چای . خودم به قهوه بیشتر وتاروت اعتقاد دارم

 2. صادق گفت:

  سلام روز جمعه میشود فال گرفت

  1. سارا گفت:

   آقا منم فال می‌خوام

 3. راضیه محمدی گفت:

  من خیلی دوست دارم فال قهوه رو‌ یاد بگیرم ..چیکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *