برند های دنیای قهوه, صادرات و واردات, قهوه
افزودن به علاقه مندی ها

گیشا در مقایسه با بوربون، مروری مختصر بر گونه های قهوه قسمت اول

schedule ۱ , تیر , ۱۳۹۸

در بسیاری از صنایع، نام انواع محصولات توسط مصرف‌کنندگان شناخته شده است. با این حال، انواع قهوه در این صنعت کمتر به گوش دوست‌داران قهوه رسیده است و تفاوت آن‌ها با یکدیگر برایشان مشخص نیست. شاید شما قهوه گیشا را بشناسید. با وجود این، آیا تفاوت بوربن و تایپیکا را نیز می‌دانید؟ اصولا چرا شناسایی انواع و گونه قهوه اهمیت دارد؟

ممکن است هیچ‌کدام از اسامی بالا را نشنیده باشید. اگر این‌گونه است، نگران نباشید زیرا در این مطلب مرور مختصری بر روی آن‌ها خواهیم داشت. ابتدا به این می‌پردازیم که چرا شناسایی انواع قهوه مهم است؟ سپس، به آشنایی با برخی از انواع مهم قهوه خواهیم پرداخت.

گیشا در مقایسه با بوربون، مروری مختصر بر گونه های قهوه قسمت اول

چرا شناسایی انواع قهوه اهمیت دارد؟

این که شناسایی انواع قهوه چه اهمیتی برای شما دارد، به نقش شما در جهان قهوه وابسته است. این که شما تولیدکننده، باریستا، رست کننده، مصرف‌کننده، … باشید، میزان این اهمیت را کم و زیاد می‌کند.

اگر صرفا یک مصرف‌کننده هستید، احتمالا تعجب کرده‌اید که چرا واقعا باید مجموعه‌ای از اسامی انواع قهوه را یاد بگیرید. آیا واقعا نوع قهوه مهم است؟ شاید بگویید این که کشور مبدا قهوه کجا بوده یا درجه رست آن چقدر است یا به چه روشی فرآوری شده است، چه اهمیتی دارد؟ و اگر مهم است، چرا فقط بر روی برخی از بسته‌های قهوه این اطلاعات درج می‌شود؟

پاسخ ساده این است که نوع قهوه می‌تواند عطر و طعم قهوه را تحت‌تاثیر خود قرار دهد. برخی از آن‌ها نظیر بوربون، شهرت خود را مدیون طعم شیرین خود هستند. برخی دیگر نیز نظیر گشا یا گیشا به خاطر کیفیت چای مانندشان شناخته می‌شوند. با این حال، طعم و عطر قهوه تنها به تنوع آن مربوط نمی‌شود. شرایط رشد دانه‌های قهوه، نوع فرآوری آن و … نیز بر روی طعم و عطر قهوه تاثیرگذار هستند. “منحصربه‌فرد بودن” یک قهوه با کیفیت بالا بخشی از چیزی است که این نوشیدنی را شگفت‌انگیز می‌کند.

شاید شما یک رست کننده باشید. در این صورت، شما نیاز دارید که انواع مختلف قهوه را بشناسید. علت این سخن، این است که نوع قهوه نه تنها بر روی ویژگی‌های آن تاثیر می‌گذارد، بلکه بر روی شیوه رست کردن دانه‌های قهوه نیز تاثیرگذار است.

دانه‌های مختلف، اندازه‌های متفاوتی هم دارند. ماراگوگایپ (Maragogype) برای اندازه بزرگش شهرت دارد، در حالی که موکا (Mokka) کوچک است. به این دلیل که رست قهوه یک تغییر فیزیکی است، چگونگی انتقال گرما درون دانه‌های قهوه بسیار اهمیت دارد. بنابراین، شما باید دانه‌های قهوه را از نظر فیزیکی بشناسید و شیوه خود را متناسب با آن‌ها پیاده‌سازی کنید (به ویژه اگر دانه‌های قهوه را با هم ترکیب می‌کنید).

گیشا در مقایسه با بوربون، مروری مختصر بر گونه های قهوه قسمت اول

ممکن است شما جزو تولیدکنندگان قهوه باشید. در این صورت نیز شناخت انواع قهوه برای شما حیاتی است. انتخاب شما باید متاثر از مشخصات طعم عطر قهوه، امتیاز بالقوه فنجان قهوه تهیه شده، خصوصیات گیاه و مقاومت آن در برابر آفت‌ها، باروری و ثمره آن، ارتفاع و درجه حرارتی که گیاه در بهترین حالت رشد می‌کند و … باشد.

یک دلیل دیگر برای این که به انواع قهوه توجه شود، این است که قهوه عربیکا دارای یک نگرانی برای تنوع ژنتیکی کم آن است. به عبارت دیگر، این قهوه بیشتر به آفات و بیماری و تغییرات آب و هوایی حساس است و حتی از نظر تئوری ممکن است در آینده منقرض شود. در نتیجه، ایجاد و یا یافتن انواع ژنتیکی بیشتر در حال حاضر اهمیت دارد.

گونه ، نوع، رقم؛ همه این کلمات به یک معنی است؟

اکنون متوجه شدیم که چرا شناخت انواع قهوه اهمیت دارد. با این حال، باید سه کلمه نسبتا مترادف را به عنوان اصطلاحاتی متمایز کننده تعریف کنیم: گونه (Specie)، نوع (Variety) و رقم (Cultivar).

[alert style=”success”] گونه‌های قهوه [/alert]

بر طبق اعلام انجمن “تحقیقات جهانی قهوه” (WCR) بیش از 100 نوع قهوه در جهان وجود دارد. با این همه، عربیکا (Arabica)، روبوستا (Robusta) و لیبریکا (Liberica) را می‌توان سه گونه اصلی قهوه به شمار آورد.

کافی شاپ‌های باکیفیت به ندرت قهوه‌ای به جز قهوه عربیکا می‌فروشند. آن‌ها معمولا از ارائه قهوه روبوستا به خاطر طبع خشن‌تر و تلخ‌تر بودن آن پرهیز می‌کنند. البته برخی کافی شاپ‌ها نوعی قهوه ترکیبی را به عنوان “روبوستای خوب” (Fine Robusta) عرضه می‌کنند. قهوه لیبریکا نیز معمولا در کشورهایی خاص نظیر فیلیپین مصرف می‌شود.

گیشا در مقایسه با بوربون، مروری مختصر بر گونه های قهوه قسمت اول

دسته‌بندی بعد از “گونه” را می‌توان “نوع” نامید. “نوع قهوه” شامل توصیف گیاه آن نیز می‌شود. در واقع، “نوع قهوه” به تنوع درون یک “گونه” اشاره دارد. برای مثال، کاتورا (Caturra) یک نوع از گونه عربیکا است، در حالی که نگاندا (Nganda) از انواع روبوستا است. اکنون به قهوه‌هایی از یک نوع که توسط تنظیمات متفاوت شرایط کشاورزی توسط انسان کشت شده‌اند، “رقم” می‌گوییم. توجه داشته باشید که این مقاله مربوط به زبان‌شناسی نیست و در رابطه با انواع قهوه قرار است اطلاعاتی به دست آوریم. بنابراین، این کلمات به صورت قراردادی مطرح می‌شوند تا شما منظور ما را از هر بخش متوجه شوید.

گیشا در مقایسه با بوربون، مروری مختصر بر گونه های قهوه قسمت اول

برخی از انواع قهوه که باید بشناسید

در سراسر دنیا انواع بسیار زیادی از قهوه وجود دارد و مسلم است که نمی‌توان همه آن‌ها را در یک مقاله پوشش دهیم. با این حال، قصد داریم نگاهی اجمالی به برخی از معروف‌ترین و قابل توجه‌ترین انواع گونه عربیکا داشته باشیم. در مطلب بعدی به معرفی چند گونه از قهوه‌های معروف خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *