روش های دم کردن قهوه, آموزش

چگونه اسیدیته قهوه را در هنگام تهیه کاهش دهیم ؟ قسمت دوم

چگونه اسیدیته قهوه را در هنگام تهیه کاهش دهیم ؟ قسمت دوم

در مطلب قبلی به چندین عامل موثر بر اسیدیته قهوه اشاره کردیم و گفتیم که اقلیم قهوه، آب، درجه رست، نوع فرآوری، نحوه تهیه می‌توانند بر اسیدیته و طعم و قهوه تاثیر زیادی بگذارند. اکنون به چند مورد دیگر خواهیم پرداخت. با قهوه ایلیا همراه باشید..

درجه آسیاب و عصاره گیری

در واقع هیچ درجه‌ی ثابتی برای تهیه قهوه وجود ندارد اما به طور استاندارد برای هر نوع تهیه قهوه درجه‌ای انتخاب شده که به تهیه هرچه بهتر قهوه کمک می‌کند.

هرچه درجه آسیاب درشت‌تر باشد ، عصاره گیری کند تر اتفاق می‌افتد چرا که سطح تماص قهوه با آب کاهش پیدا می‌کند و در این صورت اسیدیته قهوه بیشتر خواهد شد. پس بنابراین اگر اسیدیته بیشتری می‌خواهید قهوه را با درجات درشتر آسیاب کنید و اگر اسیدیته کمتر میخواهید درجه آسیاب را تا حد امکان در نوع تهیه، نرم آسیاب کنید.

چگونه اسیدیته قهوه را در هنگام تهیه کاهش دهیم ؟ قسمت دوم

البته درجه آسیاب یکی از چندین عامل موثر در عطر و طعم قهوه است. بهترین حالت آسیاب قهوه بسته به نوع قهوه متفاوت خواهد بود. به طور مثال قهوه در درجات رست تیره‌تر راحت‌تر از درجات روشن‌تر عصاره گیری می‌شوند و برای این نوع قهوه‌ها درجات آسیاب درشت بهتر خواهد بود.

[alert style=”success”] راهنمای میزان آسیاب قهوه [/alert]

زمان تهیه قهوه و عصاره گیری

یکی دیگر از عوامل بزرگ در عصاره گیری قهوه ،زمان تهیه قهوه یا زمان تماس آب با قهوه است. هرچه زمان بیشتر باشد عصاره گیری بیشتر خواهد بود. ممکن است از بهترین قهوه و بهترین دانه و بهترین آب استفاده کنید اما زمان عصاره گیری را رعایت نکنید و بدترین قهوه‌ای که تا به حال خورده‌اید را تجربه کنید.

چگونه اسیدیته قهوه را در هنگام تهیه کاهش دهیم ؟ قسمت دوم

تیم باریستای هاسل براین امر تاکید کردن که درجه‌ی آسیاب تنها زمان عصاره گیری را تغییر می‌دهد به این معنی که اگر یک قهوه با درجه‌ی درشت داشته باشیم و درزمان طولانی عصاره گیری شود اسیدیته زیادی داخل قهوه خروجی نمی‌شود. و اگر قهوه با درجه آسیاب بسیار نرم داشته باشیم ولی در زمان خیلی کم عصاره گیری شود بازهم طعم خوبی خواهیم داشت.

چگونه اسیدیته قهوه را در هنگام تهیه کاهش دهیم ؟ قسمت دوم

در نتیجه برای به دست آمدن قهو با اسیدیته متفاوت، زمان عصاره گیری را کم یا زیاد کنید.

استفاده از دمای آب برای کنترل اسیدیته قهوه

یکی دیگر از عوامل مهم موثر در عصاره گیری، دمای آب است. یکی از متخصصین در زمینه طراحی روستر و وسایل تهیه قهوه به نام جو بهم ( Joe behm ) بر این عقیده است که هر چقدر آب گرمتر باشد عصاره گیری ترکیبات سریعتر انجام می‌پذیرد و در نقطه عکس این قضیه هرچه دما سردتر باشد عطر ور ایحه قهوه با سرعت کمتری آزاد می‌شوند. البته در اینجا نکته‌ای که وجود دارد اینست که برخی از ترکیبات فقط در دماهای خاص واکنش داده و آزاد می‌شوند.

همواره به این نکته توجه داشته باشید که تمامی این عوامل دست به دست هم داده و عصاره گیری صورت می‌پذیرد.

چگونه اسیدیته قهوه را در هنگام تهیه کاهش دهیم ؟ قسمت دوم

جو همچنین اعتقاد دارد که دمای بسیار بالا در زمان کم می‌تواند نتیجه مطلوبی از عصاره گیری در پی داشته باشد.

یکی از بهترین حالات تهیه قهوه در خانه و برای خود این است که می‌توان آن قهوه‌ای که مطلوب خود ماست به دست آورد فقط کافیست برخی از نکات را رعایت کنیم و بارها و بارها برای به دست آوردن مطلوبترین قهوه برای خود تمرین داشته باشیم. پس باید به پیش رفت و انواع دستورالعمل ها و امکانات و وسایل را امتحان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *