فال قهوه, دانش قهوه

فال قهوه و تاریخچه پیدایش آن

فال قهوه

فال قهوه یکی از آداب جالب نوشیدن قهوه است. بسیاری از مردم در همه‌ی نقاط جهان از جمله ایران علاقه‌ی خاصی به گرفتن فال قهوه پس از نوشیدن قهوه‌ی خود دارند. این فال که پس از نوشیدن قهوه ترک انجام می‌شود تاریخچه‌ی جالب و همچنین آداب و رسوم خاصی دارد و هر شکل در فال می‌تواند معانی متفاوتی را داشته باشد. در این مطلب قصد داریم به تاریخچه‌ی این موضوع جالب بپردازیم، اگر شما نیز از علاقه مندان به فال قهوه هستید پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید!

تاریخچه فال قهوه

در زمان چین باستان هنری رواج داشت به نام تفسیر تفاله چای که در آن اساتید و افراد اهل فن پس از تمام شدن چای که در فنجان های زنگوله شکل صرف شده بود، تفاله های باقی مانده در ته فنجان را بررسی کرده و به دلیل نزدیکی اشکال تشکیل شده به حروف و کلمات چینی آن ها را تفسیر می کردند. این افراد بر این باور بودند که می‌توان با خواندن ته فنجان، آینده را پیش بینی کرد.

فال قهوه

این شیوه بعدها در نزد اعراب و با استفاده از تفاله‌ی قهوه مرسوم شد. اعراب از نخستین کسانی بودند که قهوه را کشف کردند و کاشتن و نوشیدن آن تا صدها سال جزو اسرار این قوم بود. آنها ابتدا قهوه را بدون بو دادن و به صورت خام دم می‌کردند و نتیجه‌ی آن یک نوشیدنی رقیق مانند چای سبز بود که امروزه ما آن را با نام قهوه سبز می‌شناسیم. سالها بعد، آنها شیوه‌ی تهیه قهوه‌ی خود را تغییر دادند به این صورت که ابتدا قهوه را برشته، آسیاب و سپس دم کردند. در آن زمان مرکز کشت قهوه در یمن بود و کم کم استفاده از آن در سراسر شبه جزیره‌ی عربستان رواج پیدا کرد. بعدها نیز  قهوه توسط پادشاهان عثمانی به ترکیه رسید. در حقیقت از زمان اعراب به تفسیر نشانه های باقیمانده از قهوه در ته فنجان، فال قهوه گویند.

فال قهوه چیست؟

فال قهوه

همانطور که ذکر شد، فال قهوه به خواندن و تفسیر نشانه ها و علامت‌هایی که از باقی ماندن تفاله قهوه در فنجان تشکیل میشود، گفته می‌شود. در بین روش‌های گوناگون تهیه‌ی قهوه، تنها از روش قهوه ترک جهت گرفتن فال قهوه استفاده می‌شود.

[alert style=”error”] بررسی و خرید : انواع پودر قهوه ترک [/alert]

در واقع تفاوتی که این روش با سایر روش‌ها دارد در این است که پس از تهیه‌ی قهوه به روش قهوه ترک، مقداری از تفاله‌ی آن نیز همراه با قهوه درون فنجان ریخته شده و ته نشین می‌شود که پس از نوشیدن قهوه، از تفاله‌ی آن جهت گرفتن فال قهوه استفاده خواهد شد. این تفاله و رسوبی که ته نشین شده است به شکلها و تصاویر مختلف شباهت دارد. فالگیران می‌گویند به نحوی ارتباطی بین سرنوشت کسی که قهوه را می‌نوشد و این تصاویر وجود دارد. از این رو با خواندن این اشکال و تفسیر کردن آنها، آینده ‌ی شخص را پیش بینی می‌کنند. در سرتاسر دنیا مراکز، انجمن‌ها و نشریات مربوط به تشخیض و تعبیر این اشکال دایر گردیده که به بحث تخصصی در باره‌ی اشکال در فال قهوه می‌پردازند.

در بین شکل‌های تشکیل شده، صور فلکی از اهمیت یسیار زیادی برخوردار هستند. برای پیشگویی دقیق فال، بیننده و یا هرکسی که می‌خواهد فال را تفسیر کند، باید به تفاسیر و تعابیر مربوط به این صور آشنایی داشته باشد. این نکته قابل توجه است که شکل صور باید در فنجان تقریبا مشخص باشد. در تفسیر فال قهوه شکلهای تیره ملاک هستند اما بعضی افراد به اشکال سفیدی که در بین اشکال تیره قرار می‌گیرند نیز توجه می‌کنند.

پیدایش اولین فالگیران قهوه در جهان

فال قهوه

اگر بخواهیم تاریخچه‌ی فال قهوه را دقیق مورد بررسی قرار دهیم باید به قاره‌ی سبز یعنی اروپا برویم. در سال 1989 ( 1368 ) زمانی که ترکان عثمانی وین را محاصره کرده بودند، پس از درگیری های شدید آن زمان مجبور به شکستن محاصره و عقب نشینی شدند، در این حین 500 گونی قهوه که با خود برده بودند در وین جای ماند که یک تاجر لهستانی از آنها استفاده کرد و اولین قهوه خانه را در برلین راه اندازی نمود. دیری نگذشت که قهوه به نوشیدنی طبقه‌ی متوسط اروپا تبدیل شد و تعداد زیادی قهوه خانه در اروپا تاسیس شد. اصطلاح باریستا ( Barista )، به معنای فردی که بتواند نوشیدنیهای مختلفی از قهوه تهیه کند و در این کار استاد باشد، در همین دوران بر سر زبانها افتاد. موج محبوبیت قهوه باعث به وجود آمدن شغل های جانبی هم شد . از جمله پر سابقه‌ترین و ماندگارترین آن شغل‌ها، پیشگویی با تفاله قهوه یا همان فال قهوه‌ی امروزی توسط زنان فالگیری بود که به Cup Women شهرت داشتند. اولین گروه این پیشگویان، کار خود را در پاریس شروع کردند و سپس آن را در آلمان گسترش دادند.


نظر شما راجع به فال قهوه چیست؟ آیا تا به حال فال قهوه گرفته‌اید؟ دیدگاه‌های خود را با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

  1. نرگس طهماسبی گفت:

    شاید به جرات بتونم بگم ، مطالب فال قهوه سایت شما ، کامل ترین مطلبی بوده که در مورد فال قهوه تا ه حال خونده بودم ، ازتون ممنونم
    من طرفدار پرو پا قرص فال قهوه هستم و خوشحال که با این سایت آشنا شدم ، سعی میکنم بعدا تجربیاتم رو با بقیه کاربرا به اشتراک بگذارم

    1. فاطمه صالحی گفت:

      نرگس عزیز از شما متشکریم ، ما خوشحال میشیم که شما تجربیات خودتون رو با ما و سایر کاربران قهوه ایلیا به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *