دانش قهوه, رست قهوه

حسگر رستر قهوه و نکاتی در مورد استفاده از آنها

حسگر رستر قهوه

حسگرهای رستر های مختلف از نظر خوانش متغییرها با هم متفاوت است. با این حال، یادگیری متغیرهایی که بر خوانش‌های این حسگرها تأثیر می‌گذارند و نحوه کنترل آن‌ها می‌تواند به شما در برشته کردن، تحلیل داده‌ها و ارتقائ کیفیت قهوه تان کمک کند.

در این مقاله نحوه درک بهتر داده‌های حسگر رستر ، نحوه عملکرد حسگرهای مختلف و چگونگی اطمینان از خوانش صحیح آنها را بررسی می کنیم.

مشاهده کنید: انواع محصولات صنعتی قهوه ایلیا

جایگاه حسگر رستر کجاست و چگونه داده ها را تحلیل کنیم؟

حسگر (Probe) یک دستگاه الکتریکی کوچک است که برای اندازه گیری دما در داخل دستگاه رست قهوه قرار می گیرد و اطلاعات آن به داده ها و نمودارهایی تبدیل می شود که به برشته کاران کمک می کند تا رست های خود را ردیابی و مستند کنند.

دستگاه های برشته کننده قهوه می توانند تعدادی حسگر مختلف برای ثبت دماهای مختلف داشته باشند.

جایگاه حسگر رستربرای مثال حسگرهایی وجود دارند که دمای محیطی داخل درام رستر را اندازه گیری می کنند. این حسگر معمولاً در جلو و وسط، روی صفحه درام قرار دارد. مقدار زیادی از انتقال گرما در برشته کردن از طریق هوای داخل درام انجام می‌شود، بنابراین، رعایت دمای محیط داخل دارم برای کنترل برشته کردن، یک کلید اصلی است.

یک حسگر رستر مهم دیگر، دمای دانه را اندازه گیری می کند. اگرچه برشته‌کنندگان نمی‌توانند دمای دقیق هر دانه را بدانند، اما قرار دادن یک حسگر غوطه‌ور در توده دانه ها به ارائه دقیق‌ترین داده‌ها کمک می‌کند. بسته به اینکه درام شما در چه جهتی می چرخد، حسگر باید در پایین دستگاه رستر قرار گیرد، یا در سمت راست پایین یا چپ.

دمای دانه برای ثبت و تجزیه و تحلیل نرخ افزایش دما (ROR) استفاده می‌شود که سرعت تغییر دمای دانه‌ها در طول زمان را اندازه‌گیری می‌کند. برشته‌کننده‌ها باید ROR مناسب را پیدا کنند تا مطمئن شوند که طعم دلخواه خود را بدون اینکه دانه ها در نقطه اشتباهی گرم یا سرد شوند، به دست می آورند.

حسگر رستر سوم را می توان برای اندازه گیری دمای اگزوز، دمای هوا هنگام خروج از درام استفاده کرد. این حسگر در نقطه ای قرار می گیرد که هوا از دستگاه رستر خارج می شود. Fay Kamanis، مدیر رستری Padre Coffee در استرالیا، می‌گوید که خواندن این داده‌ها همراه با ورودی هوا «می‌تواند تعیین کند که چقدر گرما یا هوا را برای اعمال یا از بین بردن انتخاب می‌کنید»

مطالعه کنید: چگونه برای ارزیابی چشایی قهوه آن را رست کنیم؟

حسگرها به خواندن داده‌ها در حین رست کردن کمک می‌کنند و همچنین ابزاری را برای رستری ها فراهم می‌کنند تا رست هایی را که دلخواهشان بوده، دوباره تکرار کنند. به عبارتی دیگر، تجزیه و تحلیل داده ها به ابزاری برای تکرار قهوه با کیفیت عالی تبدیل شده است.

از کدام حسگر رستر باید استفاده کنید؟

شما می توانید تعدادی از انواع مختلف حسگر رستر را انتخاب کنید که می تواند به ارائه خوانش های مختلف کمک کند.

برای مثال، حسگر ردیاب دمای مقاومتی (RDT) مقاومت الکتریکی را اندازه گیری می کند و از آن برای تعیین دما استفاده می کند. هر چه دما بیشتر باشد، مقاومت جریان الکتریسیته بیشتر می شود که سپس بر روی یک سنسور اندازه گیری می شود و به اندازه گیری دما تبدیل می شود.

RTD ها گزینه ای عالی برای ثبت دمای دانه نیز در نظر گرفته می شوند. زیرا به طور کلی دقیق هستند. آنها می توانند دما را از 0 تا 250 درجه سانتی گراد اندازه گیری کنند، بنابراین احتمالا گزینه خوبی برای ثبت دمای اگزوز نیستند.

یکی دیگر از حسگرهای محبوب ترموکوپل است. ترموکوپل ها از دو فلز مختلف در داخل حسگر ساخته شده اند. آنها با اندازه گیری نحوه واکنش دو فلز مختلف هنگام تغییر دما کار می کنند. بدین صورت که به خاطر تغییر دما، ولتاژی بین دو فلز ایجاد شده و سپس این ولتاژ برای تفسیر تغییرات دما استفاده می شود.

انواع حسگر رستر قهوهترموکوپل های نوع J یا K در بین رستری ها محبوب هستند و توسط اسکات رائو نیز توصیه می شوند. ترموکوپل های نوع K می توانند در دماهای بالاتر به خوبی کار کنند و بنابراین می توانند به عنوان یک حسگر در کل رستر استفاده شوند.

فای توضیح می‌دهد که بهترین نتایج آنها استفاده از ترموکوپل‌های مدل J  با اندازه 3 میلی‌متری است: «آنها بسیار بادوام هستند و خوانش‌های سریع و دقیقی ارائه می‌دهند. با این حال هیچ درست یا غلطی وجود ندارد – همه چیز به دستگاه، سبک برشته کردن و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد.»

ملاحظات مختلفی در هنگام انتخاب حسگر رستر وجود دارد، مانند شعاعی که حسگر پوشش می دهد، اینکه چقدر صحیح دماهای مختلف ضبط می کند و همچنین هزینه آن چقدر به صرفه است. هر حسگر به طور متفاوتی کار می کند و برای برشته کننده ها و روش های مختلف مناسب است. بنابراین، تحقیق در مورد حسگر رستر می تواند یکی از ملاحظات ارزشمند برای برشته‌کنندگان باشد.

مشاهده کنید: انواع قهوه در فروشگاه اینترنتی قهوه ایلیا

نکات مهم برای استفاده از انواع حسگر رستر

برخی اوقات ممکن است متوجه شوید که حسگرهای رستر ناسازگار به نظر می رسند یا دمای مورد انتظار را اندازه گیری نمی کنند. در اینجا چند نکته مهم برای استفاده و خواندن دما از حسگرهای رستر آورده شده است.

  • شناخت حسگر و رستر

ثبات در برشته کردن برای دستیابی به پروفایل رست مطلوب و اطمینان از هدر نرفتن دانه های قهوه بسیار مهم است. با این حال، خوانش های متفاوت از ماشین های مشابه همیشه اتفاق می افتد.

فی، که روی تعدادی ماشین‌های مختلف از جمله Has Garanti، RoastMax، Pertroncini، Probat و Loring کار کرده است، به من می‌گوید: «هیچ دو دستگاه برشته‌کننده ای شبیه هم نیستند. نکته مهمی که باید بدانید این است که شما در خوانش دما با رسترهای مختلف نباید انتظار نتایج یکسان داشته باشید.»

هنگام استفاده از یک رستر جدید باید از حواس خود و همچنین حسگرهای دما برای کمک به هدایت رست و تنظیم منحنی های رست استفاده کنید. گاهی اوقات رست ها کاملاً از داده ها پیروی می کنند و آنطور که انتظار می رود نتیجه نمی گیرند، بنابراین همیشه به غریزه خود اعتماد کنید.

فی می گوید: «طعم در نهایت بهترین راه برای ارزیابی رست شماست. پروفایل رست به عنوان اولین نشانگر کیفیت قهوه عمل می کند و بعد از آن سلیقه شخصی خودمان را در نظر می گیریم. به خصوص زمانی که تنظیماتی را در پروفایل های موجود انجام می دهیم.»

تنوع و اندازه شعاع های تحت پوشش انواع حسگر رستر نیز خوانش های متفاوتی را به همراه خواهند داشت. رام اوگی، بنیانگذار شرکت مهندسی Coffee-Tech Engineering تولید کننده رستر، می گوید: «هر تغییر در قطر حسگر اندازه گیری دما، بر روی خواندن و سرعت پاسخ تاثیر می گذارد. یک حسگر رستر با قطر کوچکتر، سریعتر واکنش نشان می دهد.»

مطالعه کنید: چگونه یک ترکیب اسپرسو بسازیم؟

اسکات رائو در وبلاگ خود به این موضوع اشاره می کند. اسکات رائو با استفاده از مثالی از یک حسگر رستر 1.5 میلی متری که در کنار یک حسگر 3 میلی متری در حین برشته کردن یکسان قرار داده شده است، توضیح می دهد که چگونه قطر آنها بر زمان پاسخ دهی و داده های دما تاثیر می گذارد. به عنوان یک برشته کار قهوه، باید مناسب ترین حسگر را برای دستگاه خود انتخاب کنید و به طور مداوم از آن استفاده کنید.

  • نصب حسگر رستر

محل قرارگیری حسگر شما و میزان فاصله آن در رستر نیز بر روی خواندن تأثیر می گذارد.

رام می‌گوید: «هر تغییری در چگونگی قرار دادن حسگر اندازه‌گیری روی رستر، به‌شدت بر نتیجه خواندن تأثیر می‌گذارد. هرچه حسگر عمیق تر در رستر قرار داده شده باشد، دمای آن در لحظه بالاتر خواهد بود.»

نصب سنسور دمای رستراین همچنین می تواند توضیح دهد که چرا یک دستگاه ممکن است با استفاده از یک حسگر نتایج متفاوتی داشته باشد. رام می گوید: «عملکرد حسگر در هر بار نصب آن، حتی با ماشین های مشابه، کمی متفاوت است.»

مطالعه کنید: راهنمای رست قهوه اتیوپی

  • تعمیر و نگهداری

تمیز کردن و نگهداری از حسگرها به منظور اطمینان از عملکرد صحیح آنها در هر بار رست، ضروری است. فی می‌گوید: «طول عمر و دقت حسگرهای شما به تعمیر و نگهداری منظم بستگی دارد. البته تعداد دفعات این کار بستگی به حجمی که شما برشته می‌کنید دارد. تمیز کردن آنها با یک پارچه یا مقداری آب گرم معمولا کفایت می کند.»

جایگزینی حسگر ها نیز یک گزینه دیگر است. البته اگر دنبال همان نتایج قبل هستید، همان نوع حسگر با قطرهای یکسان را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که برای اطمینان از یکسانی نتایج، حسگرها را با همان میزان غوطه وری قبلی در داخل رستر نصب کنید.

رسترهای قدیمی‌تری که در اصل بدون استفاده از حسگرها طراحی شده‌اند، باز هم می توانند از حسگرها استفاده کنند. رام می‌گوید که فرآیند اضافه کردن حسگر به آنها نسبتا آسان است.

مشاهده کنید: انواع لوازم جانبی قهوه ساز در فروشگاه اینترنتی قهوه ایلیا

حسگر های رستر اطلاعات ارزشمندی را ارائه می دهند که در داده های برشته کاری نشان داده می شوند. با این حال، هر حسگر بسته به طراحی یا نحوه قرارگیری آن در رستر، دما را به روش‌های مختلف و با سرعت‌های مختلف می‌خواند.

رستر قهوه خارجیبنابراین، خود را با رستر، حسگر و متغیرهای بالقوه آشنا کنید تا از سازگاری در خوانش دما و داده ها اطمینان حاصل کنید. اما فراموش نکنید، به غریزه خود نیز اعتماد کنید و از حواس خود در کنار داده ها برای برشته کردن قهوه با کیفیت بالا استفاده کنید.

منبع: Perfect Daily Grind

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *