قهوه و سلامتی, دانش قهوه

تاثیر قهوه بر رشد قد انسان

امروزه با مصرف هرچه بیشتر قهوه در سطح جهان شاهد گفته‌های ضد و نقیضی در مورد آن هستیم . تاثیر قهوه بر رشد قد انسان و مخصوصا کودکان یکی از این موارد است . در این مطلب سعی در روشن کردن موضوع داریم .

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که فرزندتان تمایل به نوشیدن قهوه دارد ولی شما از دادن قهوه به او خودداری نموده اید . این مسئله ممکن است باعث بروز مشکلاتی از سوی فرزندتان برای شما شده باشد . البته شاید فرزند شما با خوردن یک بار قهوه دیگر تمایل چندانی به آن نشان ندهد ولی اگر برخلاف این امر اتفاق افتاد چه خواهد شد ؟

تاثیر قهوه بر رشد قد انسان

توقف رشد قد انسان با قهوه

همانطور که می‌دانید ، در هر فنجان قهوه ، نوشیدنی‌ و غذاهای دیگر ، کافئین وجود دارد و باعث کاهش مقدار جذب کلسیم در بدن می‌شود . کلسیم یکی از مواد ضروری برای رشد و سلامت بدن و استخوان‌‌ها می‌باشد . بدن با دریافت کافئین دچار کاهش جذب کلسیم می‌شود که البته این میزان بسیار ناچیز است که می‌توان آن را با خوردن دو قاشق غذاخوری شیر در هفته جبران کرد .

بدن انسان ساختار بسیار منحصر به فردی دارد ، از این‌رو زمانی که کلسیم بدن کاهش یابد خود به خود آن را تولید می‌کند پس بنابراین شما مجبور به خوردن همان دو قاشق شیر نیز نیستید .

با این حال اگر شما تمایل به نوشیدن قهوه‌ی زیاد دارید پیشنهاد می‌کنم که آن را با کمی شیر میل کنید یا کمی لبنیات به رژیم غذایی خود بیافزایید تا کمبود کلسیم نیز جبران شود .

تاثیر قهوه بر رشد قد انسان

اگر شما یک انسان سالم با رژیم غذایی مناسب هستید ، خوردن چند فنجان قهوه در روز تاثیر چندانی در روند رشد و سلامت استخوان‌های شما نخواهد داشت پس از خوردن فنجان قهوه خود لذت ببرید و نگران آن نباشید . اما به یاد داشته باشید که زیاده‌روی نکنید .

[alert style=”success”]حتما مطالعه کنید : اینفوگرافیک : چه مقدار کافئین شما را به کام مرگ می‌فرستد ؟ [/alert]

تاثیر قهوه بر کودکان

اکنون که می‌دانیم قهوه تاثیری بر روند رشد قد انسان ندارد این سوال پیش می‌آید که آیا کودکان می‌توانند قهوه بخورند ؟

این مسئله بر همه آشکار است که تاثیر کافئین برکودکان بیش از انسان‌های بالغ است و ممکن است مدیریت یک فنجان قهوه برای بدن یک کودک ساده نباشد و موجب فعالیت بیشتر کودک شود .

البته به این منظور هم نیست که نوشیدن قهوه برای بدن کودک ضرر دارد و باعث آسیب می‌شود یا اینکه بدن نوجوانان در پردازش قهوه بهتر عمل می‌کند . بهتر است اگر کودکتان از شما درخواست قهوه کرد با دادن یک فنجان کوچک قهوه به او از گریه‌هایش جلوگیری کنید بدون اینکه نگران سلامیتی او باشید.

تاثیر قهوه بر افراد بالغ

همانطور که گفته شد مصرف کافئین در روند جذب کلسیم تاثیر منفی می‌گذارد ولی این تاثیر بسیار ناچیز است . اگر شما نگران جذب کلسیم در بدن خود هستید می‌توانید با استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و سرشار از کلسیم نگرانی خود را برطرف کنید . بدن شما احتیاج به کلسیم دارد و اگر شما موادی که دارای کلسیم هستند مصرف نکنید ، نخوردن قهوه هم تاثیری بر بدن شما نخواهد داشت ولی اگر شیر یا مواد لبنی مصرف می‌کنید ، هیچ جای نگرانی وجود ندارد .

نتیجه

قهوه و کافئین تاثیر چندانی در رشد قد انسان حتی در کودکان ندارد البته به شرط این که شما کلسیم مورد نیاز بدن خود را تامین کنید . اگر شما در سن رشد هستید نگران نباشید حتی می‌توانید از قهوه در فصل‌های امتحانی استفاده کنید تا میزان هوشیاری شما را بالا ببرد و در امتحانات موفق باشید . قرار دادن کلسیم در رژیم غذایی خود را فراموش نکنید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *