دانستنیهای قهوه, دانش قهوه, مصرف کنندگان
Bookmark

تاثیر شگفت انگیز قهوه بر بهبود فراگیری و یادگیری انسان

schedule ۲۷ , آذر , ۱۳۹۶

تاثیر شگفت انگیز قهوه بر بهبود فراگیری و یادگیری انسان

قهوه علاوه بر مزیت‌های فراوانی که برای سلامتی بدن انسان دارد و موجب شادابی و هوشیاری وی می‌گردد ، می تواند به بهبود عملکرد ذهن نیز کمک کند. قهوه‌ای که روزانه مصرف می‌کنید ، فراتر از یک نوشیدنی است. قهوه بر عملکرد دی ان ای و سلولهای شکسته و جدا شده‌ توسط مکانیسم فراگیری ، تاثیر می‌گذارد.

تاثیر شگفت انگیز قهوه بر بهبود فراگیری و یادگیری انسان

در حقیقت شکسته شدن این مولکول‌های دی ان ای برای یادگیری مطلبی جدید الزامی است. هرگاه شما مطلب یا چیزی جدید فرا می‌گیرید ، سلول‌های مغز شما دی ان ای خود را می‌شکنند و سپس باید به سرعت ترمیم شوند. هنگامی که سن انسان بالاتر می‌رود این ترمیمات روند کندتری خواهند یافت و شاید باعث بیماری دمانس ذهنی شود .

دکتر لی‌های تسای ( Li-Huei Tsai ) ، فوق تخصص و پروفسور اعصاب و روان در موسسه‌ی پیکور در این مورد می‌گوید : در زمان جوانی به محض فراگیری انسان ، مولکول های شکسته شده‌ی دی ان ای توسط مغز به سرعت ترمیم می‌شوند و این روند با بالا رفتن سن رو به افول می‌گذارد.

مصرف یک فنجان قهوه ممکن است به روند ترمیم این آسیب ها کمک کند. در مارس 2016 مطالعه‌ای توسط دانشمندان مرکز تحقیق و بررسی مولکولی مواد غذایی بر روی قهوه نشان داد که ، نوشیدن قهوه می‌تواند زمان ترمیم مولکول‌های دی ان ای را به مدت دو ساعت کاهش دهد . در این بررسی ، تیمی از دانشگاه کایزرسلاوترن آلمان مقدار 200 میلی‌لیتر قهوه را طی هشت ساعت و در چهار نوبت به 13 مرد سالم خوراندند. سپس نمونه خون آنها برای ارزیابی مولکول های دی ان ای سالم گرفته و بررسی شد . نمونه‌ها حاکی از کاهش شکستگی در مولکول دی ان ای در دوساعت اول مصرف قهوه بودند . در طی هشت ساعت بیش از 30 درصد آسیب های مولکولی در دی ان ای سلولها نسبت به قبل از مصرف قهوه ، کاهش یافته بود.

البته موضوع حفاظت قهوه از مولکول‌های دی ان ای باید مورد بررسی و مطالعه‌ی بیشتری قرار بگیرد . همانطور که مطالعات فراوانی تاثیر مثبت قهوه بر علیه بیماریهایی چون دیابت نوع 2 ، بیماریهای کبدی و سرطان سینه را اثبات کرده‌اند.

تاثیر شگفت انگیز قهوه بر بهبود فراگیری و یادگیری انسان

اگر تمایل به نوشیدن قهوه دارید اما قهوه باعث ایجاد دل درد برای شما می‌شود ، بهتر است از قهوه‌ی دم سرد استفاده کنید که به دلیل داشتن اسیدیته کمتر نسبت به قهوه گرم ، مشکلات کمتری برای معده ایجاد خواهد کرد. قهوه دم سرد طعمی ملایم‌تر دارد و اسیدیته‌ی آن نسبت به قهوه گرم حدودا 65 درصد کمتر است.

تاثیر شگفت انگیز قهوه بر بهبود فراگیری و یادگیری انسان

هنوز میزان دقیق قهوه‌ای که برای کمک به یادگیری و فراگیری مورد نیاز بدن است مشخص نشده اما مسلما استفاده چند فنجان در روز می‌تواند کمک بزرگی به فراگیری و یادگیری انسان داشته باشد به شرط این که از مضرات قهوه و میزان مناسب برای بدن خود اطلاع داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *