قهوه و سلامتی, دانش قهوه

تاثیرات عمومی مصرف کافئین بر روی كودكان

تاثیرات عمومی مصرف کافئین بر روی كودكان

بسیاری از والدین تصوری بسیار منفی در مورد نوشیدن قهوه و کافئین فرزندانشان دارند. آن‌ها دادن یک فنجان قهوه به دست فرزندان خود را با برخی از بدترین گناهان والدین نظیر دادن یک نوشیدنی الکلی به کودکان برابر می‌دانند. با این حال، آن‌چه که آن‌ها در نظر نمی‌گیرند، این است که فرزندانشان کافئین را به طور روزانه از برخی منابع دیگر نظیر نوشابه، شکلات و نوشیدنی‌های انرژی‌زا دریافت می‌کنند.

تاثیرات عمومی مصرف کافئین بر روی كودكان

توصیه‌هایی در مورد مصرف کافئین برای کودکان

یکی از مهم‌ترین مسائل، فقدان یک دستور‌العمل تایید شده توسط منابع معتبر و رسمی در مورد مصرف کافئین برای کودکان است. در نتیجه، چندان مشخص نیست بهترین میزان مصرف کافئین برای کودکان و نوجوانان چقدر می‌تواند باشد. این میزان در کشورهای مختلف به گونه‌ای متفاوت تعیین شده است.

برای مثال، در کشور کانادا برای کودکان سنین پیش‌دبستانی توصیه شده است در هر روز 45 میلی‌گرم کافئین مصرف شود. این میزان تقریبا معادل 300 میلی‌لیتر نوشابه یا 4 عدد شکلات کوچک است. بنابراین، اگر فرزند خود را به یک فست فود می‌برید و او لیوان‌های پیاپی نوشابه را می‌نوشد، یا این که در یک جشن تولد شکلات‌های زیادی می‌خورد، مصرف کافئین‌ او بیش از اندازه آن روز بوده است.

مصرف بیش از حد کافئین از کجا شروع می‌شود؟

متاسفانه بر روی رژیم غذایی برخی کودکان نظارتی صورت نمی‌گیرد. در چنین حالتی ممکن است این کودکان بیش از حد شکلات بخورند و در نتیجه، کافئین بیش از حد مجاز دریافت کنند. این‌جا است که کافئین همانند یک داروی مضر عمل می‌کند و بر روی سیستم بدن کودک تاثیری منفی می‌گذارد.

[idea] تماشا کنید : کافئین چگونه بر بدن ما تاثیر می‌گذارد ؟ [/idea]

همان‌طور که حدس می‌زنید، کافئین باعث تحریک سیستم عصبی می‌شود. به همین دلیل، ممکن است عوارض مختلفی در ارتباط با مصرف آن ایجاد شود. این عوارض عبارتند از:

  • پرخاشگری و رفتار عصبی
  • سردرد
  • پایین آمدن توانایی تمرکز
  • ناراحتی معده
  • افزایش ضربان قلب (تپش قلب)
  • افزایش فشار خون

البته مصرف متعادل و به اندازه کافئین در کودکان نمی‌تواند مشکل‌ساز باشد. با این حال، کودکانی که بیش از حد مجاز کافئین دریافت می‌کنند، ممکن است دچار برخی اثرات نامطلوب آن بر روی سلامتی خود شوند. از جمله این اثرات منفی می‌توان به شدت یافتن مشکلات قلبی (در صورت ابتلا به این مشکلات) یا اختلال عصبی اشاره کرد. این مسئله ممکن است حتی در کودکانی که پیش از این مشکل سلامتی نداشته‌اند نیز صدق کند.

تاثیرات عمومی مصرف کافئین بر روی كودكان

فرهنگ‌های جهانی مصرف قهوه و کودکان

هر چند که برخی از پدر و مادرها در کشور ما احساس می‌کنند که نباید به فرزند کودک و نوجوان خود اجازه نوشیدن قهوه را بدهند، اما فرهنگ مصرف قهوه در همه نقاط جهان این‌گونه نیست. به ویژه در فرهنگ امریکای جنوبی این‌گونه پذیرفته شده است که والدین ترکیبی از قهوه با شیر را از همان سنین کودکی به عنوان یک نوشیدنی گرم برای صبحانه به فرزند خود می‌دهند.

این که چگونه کودکان در امریکای جنوبی در همان سال‌های اول زندگی قهوه می‌نوشند، به فرهنگ مصرف قهوه در آن‌جا مربوط است. در برزیل، کودکان در همان سال‌های نخستین زندگی علاوه بر شیر قهوه، چای سرد کافئین‌دار نیز می‌نوشند. شیر قهوه در میان بیشتر کودکان این سرزمین به عنوان نوشیدنی مورد علاقه شناخته می‌شود و معمولا آن را در طول سال‌های رشد مصرف می‌کنند. دولت برزیل هم حامی نوشیدن قهوه توسط کودکان است و حتی این عمل را تشویق می‌کند. در یکی از تازه‌ترین نشست‌های SCAA (انجمن تخصصی قهوه امریکا)، نماینده صنعت قهوه در برزیل از این حقیقت دفاع کرد و گفت به کودکان در مدارس ابتدایی برزیل به طور منظم قهوه داده می‌شود تا عادت نوشیدن قهوه را در همان سنین نخستین زندگی ایجاد کنند.

تاثیرات عمومی مصرف کافئین بر روی كودكان

افسانه‌های مصرف کافئین : توهماتی که باید خط بطلان بر آن‌ها کشید

ممکن است فرهنگ مصرف قهوه در کشور ما هرگز همانند فرهنگ مصرف قهوه در برخی نقاط دیگر دنیا نظیر برزیل که در آن کودکان به صورت روزانه قهوه می‌نوشند، نشود. با این حال، بهتر است پدران و مادران به حقیقت مصرف کافئین فکر کنند و فراتر از افسانه‌ها به آن بنگرند.

سال‌ها پیش از این، بیشتر والدین امریکایی معتقد بودند که کافئین بر روی رشد کودکان تاثیری منفی می‌گذارد و به اصطلاح، رشد آن‌ها را می‌سوزاند. با این حال، دانشمندان این کشور پس از سال‌ها تحقیق و پژوهش نتوانستند درستی این نظریه را به اثبات برسانند.

برای بیشتر والدین بسیار اهمیت دارد که مصرف کافئین را در فرزندانشان محدود کنند. با وجود این، آن‌ها نمی‌توانند به طور کلی از مصرف کافئین‌ جلوگیری کنند. شاید همان‌گونه که کودکان در کشور برزیل کافئین را با نوشیدن قهوه دریافت می‌کنند، در کشور ما هم کودکان به همان اندازه کافئین را با نوشیدن نوشابه یا خوردن شکلات وارد بدن خود می‌سازند.

تاثیرات عمومی مصرف کافئین بر روی كودكان

علاوه بر این، این نکته هم بسیار جالب توجه است که کودکان با نوشیدن نوشابه و خوردن شکلات، در معرض مشکلات سلامتی نظیر چاقی و دیابت قرار می‌گیرند. علت این امر هم وجود شکر در مقادیر قابل توجه و بیش از اندازه نیاز بدن در این مواد غذایی است. هنگامی که به این موارد فکر می‌کنیم، به نظر می‌رسد جایگزینی چنین مواد غذایی با یک فنجان قهوه در هر صبح برای کودک شما چندان ایده نامعقولی نباشد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *