تفاوت اسپرسو ، لانگو و ریسترتو چیست ؟

تابه حال برای شما اتفاق افتاده که به کافی شاپ بروید و اسامی نوشیدنی‌های قهوه را مشاهده کرده و سردرگم شوید ؟ در بین نوشیدنی‌های بر پایه اسپرسو ، دو نوشیدنی لانگو و ریسترتو بسیار به یکدیگر شبیه هستند و برای برخی این سوال پیش می‌آید که تفاوت اسپرسو ، لانگو و ریسترتو واقعا در چیست . برای پی بردن به این موضوع با ما همراه باشید….

به زبان ساده این سه نوشیدنی از یک نوع قهوه و با یک نوع روش تهیه به دست می‌آیند و تنها تفاوت آنها در میزان و زمان تهیه آنهاست.

تفاوت اسپرسو ، لانگو و ریسترتو چیست ؟

اسپرسو چیست ؟

به مقدار کم آب که با فشار زیاد از روی سطحی از قهوه عبور کرده و داخل شات ریخته می‌شود ، اسپرسو گفته می‌شود. این فشار حداقل 9 بار باشد. قهوه و آب به دستگاه اسپرسوساز بستگی دارد. اما نتیجه یکسان است و یک شات قهوه غلیظ و با رایحه فراوان به دست می‌دهد که لایه‌ای از کرما بر روی آن نقش بسته است. میزان استاندارد آب و قهوه در آمریکا حدود 30 میلی‌لیتر آب و 7 گرم پودر قهوه نرم است.

تفاوت اسپرسو ، لانگو و ریسترتو چیست ؟

ریسترتو چیست ؟

ریسترتو یکی از انواع نوشیدنی بر پایه اسپرسو است. ریسترتو اسپرسویی است که میزان آب آن کمتر باشد. در واقع زمان عصاره گیری را تقلیل داده و آب کمتری از همان میزان قهوه گرفته می‌شود. این کار باعث تهیه قهوه‌ای با کافئین کمتر ولی رایحه بسیار است. اساس تهیه ریسترتو ایجاد رایحه‌های بیشتر است.

بنابراین بر اساس دستورالعمل آمریکایی ، ریسترتو از 7 گرم قهوه آسیاب شده و 15 میلی‌لیتر آب تهیه می‌شود.

تفاوت اسپرسو ، لانگو و ریسترتو چیست ؟

لانگو چیست ؟

لانگو نیز یکی دیگر از روش‌های تهیه قهوه بر پایه اسپرسو است. تفاوت این نوشیدنی با اسپرسو میزان زمان بیشتر است. به بیان دیگر برای تهیه لانگو زمان عصاره گیری بیشتر از اسپرسو است. در این حالت مقدار آب بیشتری داخل شات ریخته می‌شود. میزان کافئین لانگو بیشتر از اسپرسو بوده ولی رایحه کمتری دارد.

تفاوت اسپرسو ، لانگو و ریسترتو چیست ؟

در نهایت قهوه به دست آمده از 7 گرم قهوه و 50 میلی‌لیتر آب تشکیل می‌شود.

به اشتراک بگذارید:
جلال رمضانی
جلال رمضانی
کارشناس مترجمی زبان انگلیسی هستم. از سال 91 درزمینه های تدریس و ترجمه فعالیت داشته و از سال 95 همکاری خود را به عنوان مترجم و کارشناس تولید محتوی با قهوه ایلیا آغاز کرده ام .

1 دیدگاه

  1. مسلم گفت:

    عالی بود واقعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *