نوشیدن قهوه و اتفاقاتی که بعد از آن در بدن رخ می دهد

زمان مورد نیاز برای مطالعه : 3 دقیقه

نوشیدن قهوه :

به طور حتم نوشیدن قهوه برای افرادی که طعم یک قهوه خوب و اعلا را چشیده اند بسیار لذت بخش است ، برای بعضی از افراد تفریحی دوست داشتنی است ، برای برخی سرشار از حس آرامش است و برای بعضی دیگر بهترین دوست و همراه روز های پر مشغله کاری ست . در هر صورت نوشیدن قهوه برای هر شخص به صورتی خاص و ویژه است . از آنجای که این همه حس خوب و شور و نشاط را در مصرف کنندگان قهوه دیدیم برآن شدیم تا با کمی تحقیق و بررسی متوجه شویم وقتی که انسان یک فنجان قهوه را می نوشد چه اتفاق هایی در بدن وی رخ می دهد و تاثیرات قهوه در بدن شخص چقدر ماندگار هستند . با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم .

کافئین فعال و سریع :

10 دقیقه پس از نوشیدن اولین فنجان قهوه ، کافئین که بسیار فعال و پر جنب و جوش است سریع وارد جریان خون می شود و به سرعت خود را به قلب می رساند ، با توجه به نوع قهوه و دوز کافئین آن و البته فیزیولوژی بدن هر فرد فشار خون را بین 10 تا 15 افزایش می یابد .

نوشیدن قهوه

افزایش تمرکز و هوشیاری :

تقریبا 20 دقیقه بعد از نوشیدن قهوه مغز به سطح بالایی از  آمادگی خود می رسد به نحوی که به راحتی تا 10 ساعت میتواند بهتر تمرکز کند ، مسائل را راحت تر پردازش کند و بهتر مشکلات را حل کند ، از خطا های شناختی اجتناب کند و در کل به یک مغز پر انرژی و آچار کشی شده تبدیل شود .

نوشیدن قهوه

افزایش توانایی حرکتی و حس خوب  :

تقریبا پس از  30 دقیقه با افزایش غلظت سروتونین در دستگاه گوارش سبب می شود که نورون های عصبی بهبود یافته و به غیر از اینکه توانایی حرکتی فرد افزایش یابد ، حس بسیار خوبی در فرد ایجاد می شود که با توجه به فاکتور های مختلف این حس خوب بعضا تا 6 ساعت همراه فرد خواهد بود .برای دانستن بیشتردرمورد سروتونین می توانید به ویکی پدیا فارسی سری بزنید .

نوشیدن قهوه

چربی سوزی از همان ابتدا :

تقریبا از همان ابتدا که فنجان قهوه خوشمزه تان را می نوشید بدن شروع به مصرف انرژی بسیار زیادی می کند و همانطورکه در قسمت سوم خواص قهوه گفتیم ، این انرژی از سلول های چربی به عنوان منابع انرژی در بدن تامین شوند . حتی زمان هایی که نشسته اید ، فکر میکنید و یا به طور معمول راه میروید بدنتان چربی سوزی بیشتری خواهد داشت .

نوشیدن قهوه

باز گشت به تنظیمات کارخانه :

قهوه هم مانند بسیاری از مواد غذایی دیگر مدت زمان مشخصی برای تاثیر گذاری روی بدن انسان دارد ، میزان تاثیر گذاری قهوه و ماندگاری آن در افراد مختلف با توجه به فاکتور هایی مثل سن ،جنسیت و میزان حساسیت به کافئین متفاوت است ولی تقریبا بین 2 تا 12 ساعت طول می کشد که شما پس از نوشیدن قهوه به وضعیت اولیه خود بازگردید .

2 دیدگاه ها

  1. Avatarبهنام گفت:

    الان ساعت ۷:۳۱ صبحه.من ساعت هفت و نیم شب یه شات دبل اسپرسو خوردم هنوز بیدارم.نمیدونم چرا این دفه اینجوری کرد باهام 😐

    • جلال رمضانیجلال رمضانی گفت:

      عمر کافئین 12 ساعت است یعنی بعد از 12 به کلی از بدن خارج می‌شود. احتمالا تنها منبع کافئین شما قهوه نبوده است و یا عوامل دیگری در بی خوابی شما دهیل بوده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *